021-28425691
support@ellt.ir
ساعت کاری: 9 الی 17
۰
سبد خرید شما

کلیات بخش خواندن و درک مفاهیم آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

IELTS Reading

 

مهارت خواندن و درک مطلب در آزمون آیلتس از جمله سخت ترین مهارت ها می باشد که به غیر از تسلط زبانی، مهارت بالایی را در زمان بندی مربوط به خواندن سریع متن ها و پاسخ به سئوالات می طلبد، و این توانایی با ممارست زیاد حاصل خواهد شد. آزمون مهارت خواندن و درک مطلب درآزمون جنرال و اگادمیک متفاوت می باشد،که البته این تفاوت بیشتر مرتبط به محتوای متن هایی است که در بخش های مختلف این آزمون ارائه می شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که آن دسته از داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون جنرال را دارند، بهتر است روی متن های آزمون آکادمیک نیز تمرین داشته باشند، چراکه معمولا مشکل اصلی دانشجویان در آزمون جنرال، به بخش سوم آن مربوط است که تقریبا مشابه متنهای داده شده در آزمون آکادمیک می باشد و چنانچه تمرین و تلاش کافی بر متن های آکادمیک (متن های علمی) داشتته باشید، با تقویت دایره ی لغاتی که در این زمینه حاصل می شود، شانس بیشتری در پاسخ به سئوالات بخش سوم آزمون جنرال خواهید داشت.

‏هر دو آزمون جنرال و آکادمیک در مهارت خواندن و درک مطلب‏، شامل سه بخش (متنی) می شوند.

‏تعداد سئوالات این مهارت مجموعا ۴٠ ‏سوال و حداکثر زمان پاسخ به این ۴٠ ‏سئوال 60 دقیقه تعیین شده است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که از آنجاییکه وقت محدودت زمانی برای پاسخ به چهل سوال وجود دارد، داوطلب باید پاسخ های داده شده به سوالات را از همان ابتدا در پاسخنامه یادداشت نماید، زیرا وقت مجزایی برای وارد کردن پاسخ ها از دفترچه ی سئوالات به پاسخنامه داده نمی شود. رعایت دیکته ی درست لغاتی که در پاسخنامه می نویسید نیز ضروری می باشد. همچنین، با توجه به اینکه در آزمون خواندن و درک مطلب نمره ی منفی وجود ندارد، داوطلب نباید سوالی را بدون پاسخ رها کند.

 

خواندن و درک مفاهیم در آزمون جنرال آیلتس

‏مهارت خواندن و درک مفاهیم در آزمون جنرال شامل سه بخش می شود که اولین بخش آن، متن های کوتاه و حقیقی هستند که در ارتباط با زندگی اجتماعی روزمره  می باشد که می تواند به صورت بروشور یا تبلیغات در یک زمینه ی خاص ارائه شوند. در این بخش، که به نوعی آسانترین بخش مهارت خواندن و درک مفاهیم محسوب می شود، مهارت زمان بندی مناسب از جمله مهمترین و موثرترین مهارت هایی می باشد که قرار است در خواندن متن ها و پاسخ به سوالات توسط داوطلب مورد ارزیابی قرار گیرد. لازم به ذکر است، که با وجود اینکه متن هایی که در این بخش ارائه می شوند، دربردارنده کلمات سختی نمی باشند، ولی تا حدی کیج کننده و زمانگیر می باشند و داوطلب باید به خوبی از مهارت scanning ‏بهره ببرد تا پاسخ صحیح به تمامی سوالات داده شده در این بخش، در محدوده ی زمانی که در اختیار دارد، صورت گیرد.

‏بخش دوم مهارت خواندن و درک مفاهیم در آزمون جنرال، شامل متن طولانی تری است که عموما در مورد جزوات آموزشی و یا احتیاجات رفاهی می باشند. برای پاسخ به سوالات این بخش، داوطلب باید تسلط کافی روی لغات متداولی داشته باشید که در این زمینه به کار رفته است و همچنین از هر دو مهارت scanning و Skimming به بهترین شکل بهره ببرد.

‏بخش سوم این مهارت نیز، در قالب یک متن علمی تر ارائه خواهد شد که حالت توصیفی دارد. این بخش از مهارت خواندن و درک مفاهیم در آزمون جنرال، تقریبا مانند متن هایی است که در آزمون آکادمیک داده می شود و معمولا سخت ترین بخش مهارت خواندن و درک مفاهیم در آزمون جنرال به شمار می آید چرا که از یک سو، انواع سوالات این بخش مفهومی تر و پچیده تر هستند، و از سوی دیگر از لغات آکادمیک در نمونه متن های این بخش استفاده شده است، که سطح زبانی بالاتری را در درک این نوع متون مورد نیاز است.

‏برای هر کدام از این بخش ها در آزمون جنرال، بیست دقیقه زمان در اختیار داوطلب است. بنابراین کل زمان داوطلب برای پاسخ دادن به تمامی چهل سوال بخش خواندن و درک مفاهیم ‏شصت دقیقه می باشد. لذا، برای پاسخ به هر سوال، لازم است یک دقیقه و نیم زمان صرف شود. البته از آنجاییکه بخش دوم و سوم به ترتیب سخت تر از بخش اول می باشند، بهتر است زمان بندی متفاوتی برای پاسخ به سوالات ارائه شده در هر کدام از این بخش ها داشته باشید. بدین صورت که برای پاسخ به سوالات بخش اول ١۵ ‏دقیقه، بخش دوم ٢٠ ‏دقیقه و بخش سوم ٢۵ ‏دقیقه زمان صرف کنید.

 

خواندن و درک مفاهیم در آزمون آکادمیک آیلتس

‏مهارت خواندن و درک مفاهیم  ‏در آرمون آکادمیک آیلتس نیز شامل سه بخش می شود. هر کدام ار این سه بخش ارائه دهنده ی متنی است که شامل موضوعات علمی منتخب استخراج شده  از مجلات علمی، خبری و یا روزنامه می باشد. لذا، بهترین راه تقویت دایره لغات در آزمون آکادمیک، خواندن هرچه بیشتر مجلات علمی و خبری به زبان انگلیسی و مطالعه ی کتابهای لغت آکادمیک می تواند باشد.

‏متن های داده شده، به ترتیب بخش ها، سخت تر می شوند (بخش ١ ‏، ٢ ‏، ٣ ‏) و از حالت توصیفی به سمت مناظره ای یا بحثی ‏سوق پیدا می کنند. میزان زمانی برای پاسخ دادن به چهل سوال بخش خواندن و درک مفاهیم شصت دقیقه می باشد. لذا، برای پاسخ به هر سوال، لازم است یک دقیقه و نیم زمان صرف شود. اما با توجه به سخت تر شدن تدریجی متون و سوالات، بهتر است برای پاسخ به سوالات بخش اول ١۵ ‏دقیقه، بخش دوم ٢٠ ‏دقیقه و بخش سوم ٢۵ ‏دقیقه زمان صرف شود.

‏برای پاسخ به سوالات این بخش، داشتن دایره ی لغات قوی در زمینه ی متن های علمی که در مجلات و روزنامه دیده می شود، می تواند بسیار موثر واقع شود. همچنین، لازم است در پاسخ دادن به سوالات متفاوت، از هر دو مهارت Skimming ‏و Scanning به بهینه ترین صورت استفاده شود. به منظور کسب موفقیت بیشتر در این بخش از آزمون، ‏توصیه می شود:

١ ‏. داوطلب باید صورت سوال و اطلاعات داده شده در ارتباط با سوال مورد نظر را با دقت بررسی و تحلیل نماید، چرا که یکی از دلایل اصلی ناکامی در جستجوی پاسخ سوال مورد نظر این است که داوطلب  نداند به دنبال چه اطلاعاتی در متن باید باشد.

٢ ‏. زمانی که داوطلب نمی تواند پاسخ مربوط به یک سوال را در متن بیابد، باید بداند که وقت را بیهوده هدر ندهد و به سراغ سوالات دیگری برود که به نظر آسانتر و سریعتر در متن جستجو می شوند. سپس، با پیدا کردن پاسخ سوالات ساده تر، مکان و ویژگی های مرتبط با سوالاتی که سخت تر بودند را حدس بزند و به صورت هدفمندتری پاسخ آن سوالات را در متن جستجو نماید.

 

سپاس از همراهیتان...

۵
از ۵
۲۲ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش