021-28425691
support@ellt.ir
ساعت کاری: 9 الی 17
۰
سبد خرید شما

رازهای بخش شنیدار آزمون آیلتس

درست گوش دادن، مهارت است، نه استعداد ذاتی!

تجربه نشان داده که در بسیاری از موارد درست گوش دادن مهارتی است که کمتر به پرورش آن توجه می شود. بنابراین اگر در این قسمت احساس ضعف می کنید به منظور تقویت توانایی تان در درست گوش دادن به راهنمایی های این بخش خوب دقت کنید. یادتان نرود هیچ کس با این توانایی به دنیا نمی‌آید درست گوش دادن تنها یک مهارت است که می توانید آن را بیاموزید.

 

شنیدن کلمات را به خود آموزش دهید

تنها راه بهبود توانایی گوش دادن آموزش گوش ها برای تفکیک و درک کلمات است که در یک جمله شنیده می‌شوند. عقل به آنچه می شنوید به صورت فلان فلان فلان فلان است که قاعدتاً نمی توانید آن را به کلمات تشکیل دهنده تجربه کنید و به همین دلیل به نظرتون کلمات بی معنی می رسد برای تمرین اخبار سخنرانی برنامه های تلویزیونی فیلم یا یک آزمون لیسنینگ مرتبط با حدیث را ضبط کنید می‌توانید از یک دستگاه ضبط و پخش ان پی تری پلیر استفاده کنید و به سادگی از رادیو یا هر منبع دیگری برنامه های انگلیسی زبان را بر روی آن ضبط کنید همچنین با کمک این دستگاه میتوانید جملاتی را که متوجه نشده اید دوباره پخش کنید این دستگاه های کوچک و سبک می توانند در هر فرصتی مثلاً در اتوبوس یا هنگام رانندگی یا پیاده روی و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

اول گوش کنید و آنچه را می شنوید به خاطر بسپارید و ضبط را پس از هر جمله یا عبارت متوقف کنید تا اگر متوجه نشدید در ذهن خود آن را چند بار تکرار کنید انگار سوزن ضبط گیر کرده باشد.

Tonight we have a special guest. Tonight we have a special guest

Tonight we have a special guest

 

سپس آن جمله یا عبارت را با صدای بلند به گویی در این صورت اگر آن جمله را همان بار اول متوجه شده باشید این تمرین برای بهبود تلفظ زبان مفید است و اگر هم بار اول متوجه نشده باشید تکرار آن باعث می‌شود که آن را بهتر بشناسیم و کلمات جمله را تفکیک کنیم و معنی کلمات را هم متوجه شویم و اگر باز هم این جمله را متوجه نشدید میتوانید دوباره آن قسمت را گوش کنید.

تفاوت بزرگی بین دیدن کلمه نوشته شده روی کاغذ و خواندن و شنیدن آن است وقتی کلمه ای را میبینید، لزوم من به این معنی نیست که با شنیدن آن به توانید آن را تشخیص دهیم بنابراین هر کلمه ای را که می‌بینید باید حداقل یکبار بشنوید.

 

راهنمای سوالات شما را راهنمایی می‌کند:

هر قسمت از بخش شنیداری در آزمون آیلتس راهنمای مربوط به خودش را دارد. شاید به نظر حوصله سر بر باشد اما لازم است آنها را با دقت بخوانید چون دقیقاً به شما می‌گویند با اطلاعاتی که دارید چکار کنید. به طور مثال در پاسخی که مینویسید مجازید از چند کلمه استفاده کنید، آیا باید جدولی را پر کنید، آیا باید از فهرست خاصی کلمات را انتخاب کنید، چند مورد را باید نام ببرید و غیره. اگر جواب باید در سه کلمه بیان شود دقیقاً چه کنم زیرا نوشتن ۲ یا ۴ کلمه به معنای گرفتن نمره صفر از آن سوال است.

برای روشن شدن موضوع به این نمونه دقت کنید در آزمون گوینده می‌گوید:

Well, if you are dieting, try to avoid fruits with lot of fructose like watermelon, mango, peaches and grapes.

سوال کتابچه به این صورت است:

Name 2 fruits a person on a diet should not eat.

جواب این سوال می توانند ((watermelon, mango)) یا ((mango, peaches)) یا هر ترکیب دوتایی از این میوه ها باشد. اما ترکیبات سه یا چهار تایی هیچ وقت نمی توانند جواب این سوال باشند اگر اتفاقا هم جواب شخصی به صورت:

Watermelon, mango, peaches, grapes

 باشد در آن سوال برای وی نمره صفر منظور خواهد شد.

نکته: در شمارش کلمات، a و the جزوه کلمات به حساب می آیند.

 

هر دسته از سوالات را با هم جواب دهید:

سوالات به صورت گروهی دسته بندی و پخش می‌شود بنابراین در هر بار شما باید به یک گروه ۴ یا ۵ تایی از سوالات جواب دهید. پیش از پخش هر گروه ۲۰ تا ۳۰ ثانیه سکوت بوجود دارد سگ کنید قبل از پخش نوار تا آنجایی که می‌توانند متن سوالات را بخوانید در این فرصت هرچه بیشتر بخوانید هنگام شروع بخش شنیداری آمادگی بیشتری خواهید داشت.

اولین کاری که با آغاز پخش صدا باید انجام دهید این است که بدانید باید به کدام گروه از سوالات جواب دهید.

برای مثال صدای ضبط شده می گوید:

Look at questions 1 to 4

این بدان معناست که شما حدود ۲۰ ثانیه فرصت دارید تا به آن سوالات نگاه کنید به سراغ آن سوالات بروید آنها را بخوانید و زیر کلمات کلیدی خطبه کشید کلمات کلیدی آنهایی هستند که مفهوم اصلی سوال را در خود دارند این کلمات به شما کمک می کنند به حرف بزنید باید منتظر شهیدان چه چیزی باشید تعداد ساعات کاری از سامی نشانی و غیره.

زیر سوال ۴ خطبه کشید تا قبل از موعد مقرر سوالات بعدی را نگاه نکنید.

سپس متنی برای شما پخش می‌شود که باید در حین شهید ند به سوالات ۱ تا ۴ پاسخ دهید.

پس از آن راهنمای سوالات در قالب صدای ضبط شده گروه بعدی سوالات را مشخص میکند. همین کار را تکرار کنید کشیدن خط زیر آخرین سوال گروه را هم فراموش نکنید. این روش پیش رفتند همگام با دسته بندی سوالات بسیار موثر است چون در هر بار تنها و تعداد محدودی از سوالات متمرکز می شوید و این امر باعث بالا رفتن تمرکز و تسلط شما بر آن سوالات می‌شود. در پایان هر بخش فرصتی به شما داده می شود تا پاسخ های تان را مرور کنید در این فرصت به هیچ وقت تو را به قسمت بعدی بروید و خواندن سوالات قسمت بعدی را شروع نکنید.

 

عوامل سردرگمی:

با شنیدن صداهای مختلفی که از نوار پخش شده می‌شوند سردرگم نشوید. در بخش شنیداری از چندین دو صدای مختلف شامل صدای پیر و جوان و مرد و زن استفاده می شود ممکن است لهجه های مختلفی مثل استرالیایی انگلیسی آمریکایی ژاپنی و غیر را هم بشوید. از طرفی صدای پس زمینه هم متغیر است صدا می تواند مربوط به فضای فرودگاه کافی شاپ خیابان دانشگاه تالار سخنرانی و هر جای دیگری که فکرش را بکنید باشد. برای شنیدن چنین صداهایی آماده باشید و اجازه ندهید این صداها حواستان را پرت کند به صداها توجه نکنید و حواستان را و جواب سوال متمرکز کنید.

 

به شکل هدفمند به صحبت‌های ضبط شده گوش کنید:

هنگام گوش دادن به سوالات اگر جزئیاتی مثل تاریخ مکان شماره تلفن ساعت کار سال و وسایل حمل و نقل مانند قطار ماشین موتورسیکلت را شنیدید حتمن آن را یادداشت کنید و اگر نمیدانی در کجا، می‌توان آنها را در حاشیه کتاب چیه مربوط به بخش شنیداری یادداشت کنید. چند دقیقه بعد کمی زمان دارید تا جواب های تان را مرور کنید در این هنگام به سراغ سوالاتی بروید که در حین پخش صدا فرصت پاسخ به آنها را پیدا نکردید شاید متوجه شوید آن دوکاتی که در حاشیه کتابش نوشته اید همان جواب های مورد نظر هستند.

 

در حین گوش کردن به سوالات جواب دهید:

دلیل این کار این است که بلافاصله پس از آنکه جملات پخش شده را می شنوید آنها را به دلیل استرس خارجی بودن زبان جملات پخش اطلاعات به طور پیوسته و غیره فراموش می کنید پس از شنیدن این جمله سوم جمله اول را فراموش می‌کند این به این معناست که با پایان هر قسمت از لیسنینگ هیچکدام از جواب های مربوط به آن قسمت را به یاد نخواهید آورد بنابراین جوابها را هم اون هنگام شنیدن بنویسید و هیچکدام را به بعد موکول نکنید.

 

از روند آزمون جا نمانید:

یکی از بدترین اتفاق های که ممکن است در بخش شنیداری بیوفتد جاماندن از آزمون است به این ترتیب که اگر از یک سوال جا بمانید از سوال بعدی هم جا می‌ماند و این جا ماندن همین طور تا انتها در آن قسمت ادامه پیدا می کند برای جلوگیری از چنین اتفاقی همیشه یک یا دو سال بعدی را هم در نظر داشته باشید شاید این کار به منظور کمی گیج کننده برسد اما پس از کمی تمرین به صورت خود به خود می توانید آن را انجام دهید که بسیار مفید و مؤثر هم هست. خط و اگر سوالی را از دست دادید از آن سال بگذره و به سراغ سوال بعدی بروید در غیر این صورت سوال بعدی را هم از دست خواهید داد.

 

سرنخ‌های پیدا کردن جواب را بشناسید:

جواب سوالات معمولاً بلندتر و واضح تر بیان می‌شود و شنیدن و درکشان ساده تر است اگر نتوانستید مطلبی را به وجد بشنوید به دلیل کامل بیان نشده بیا آهسته بودن صدای گوینده می شود نتیجه گیری کرد که جواب احتمالا در آن قسمت نبوده است با کمی تمرین می‌توانید متوجه تفاوت حالتهای بیان به شوید.

یک سرنخ بسیار واضح برای جواب یک سوال وقتی هستی کلمه تکرار یا حجی میشود یا عددی شمرده شمرده و رقم به رقم بیان می شود.

 

با تشکر از همراهی شما...

۵
از ۵
۲۳ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش